
Rekordní uragán ve vlasech
Moderní kabriolety mají tak vymakanou aerodynamiku, že dovnitř nefouká ani při poměrně vysokých rychlostech. Ale přes 200 km/h to už bývá docela fičák. A co přes 300? Nebo přes 400?
Další rekord padl na testovací trati v Papenburgu na severu Německa. Bugatti Mistral se stalo nejrychlejším otevřeným autem na světě, když dosáhlo rychlosti 453,9 km/h. Nešlo ovšem o standardní Mistral, ale o jedinečný kus nazvaný Mistral World Record edition, který měl spoustu karbonových dílů a dalších úprav – ale pozor, není to výstřelek automobilky, je to vůz postavený na přání konkrétního zákazníka, který prostě chtěl mít rekordní auto. Za volant při pokusu usedl slavný testovací jezdec a také vítěz 24hodinovky LeMans Andy Wallace. Do klopených zatáček musel najíždět úplně jinak, protože trať v Papenburgu má úplně jinou specifikaci, než testovací trať Volkswagenu Ehra-Lessien. Má méně strmé klopení oblouků a především má rovinku dlouhou pouze 4 km, zatímco Ehra-Lessien má 8,8 km. Tam se ale pokus už uskutečnit nemohl, protože je to soukromá testovací trať Volkswagenu a Bugatti už většinově patří chorvatské firmě Rimac. Wallace nicméně celkem v pohodě překonal dosavadní rekord, držený vozem Hennessey Venom GT Spyder už od roku 2016. Ten dosáhl rychlosti 427,4 km/h.

Andy Wallace britskému TopGearu řekl, že v určený den nebyly zcela ideální podmínky, sice úplně nepršelo, ale na čelním skle se zachycovala vlhkost. Stěrače ale pro jistotu nezapínal, aby se při takové rychlosti nepoškodily, ačkoliv dodal, že Bugatti je jistě má otestované. Také si pochvaloval vynikající aerodynamiku vozu, díky které uvnitř kokpitu příliš nefoukalo ani při závratných rychlostech. Udělal prý i několik testovacích jízd bez helmy v rychlosti kolem 300 km/h a bylo to úplně v pohodě. Také vibrace jsou minimální, ale hluk obtékajícího vzduchu je při tak vysokých rychlostech skutečně ohlušující a Wallace uznal, že si měl vzít špunty do uší. Zajímavý zážitek byl průjezd pod mostem v polovině rovinky – je sice velmi široký a i dost vysoký, ale v té rychlosti se prý zdá tak nízký, že se člověk v autě instinktivně přikrčí. Bugatti Mistral mělo v tu chvíli rychlost kolem 427 km/h a Wallace musel počítat s tím, že tlak vzduchu pod mostem s autem trochu hne, stejně jako se nedá jet v pruhu u svodidla, protože odraz vzduchu od něj narušuje stabilitu auta. Před další klopenou zatáčkou se musí brzdit na 250 km/h, v čemž hodně pomáhá aerodynamická brzda. Wallace prohlásil, že při rychlosti 453,9 km/h Mistral stále ještě mírně zrychloval, ale protože aerodynamický odpor v tu chvíli vzrůstá se čtvercem rychlosti, o moc víc už by zřejmě Mistral jet nemohl.


















