
Nová Škoda Enyaq je tu
Facelift první čistě elektrické škodovky přišel jen pár měsíců po premiéře druhého modelu Elroq. Pracovalo se na nich souběžně, aby se i větší sourozenec co nejrychleji připojil k vlně přechodu na novou designovou řeč Modern Solid.
Nová Škoda Enyaq byla odhalena. Pokud jste teď ohrnuli nos a připravujete se namítat, že se u nás Enyaq nijak zázračně neprodává, zadržte. V Česku se totiž zázračně neprodává zatím skoro žádný elektromobil, zato v takovém německu Enyaq několik měsíců s přehledem vedl tabulky. Byl prodávanější než domácí IDčka od Volkswagenu i než Tesly. A teď tu máme jeho novou verzi a dovolte mi říct, že tentokrát se škodovce skutečně povedlo fešácké auto. Příď je úplně nová, dostala úzkou černou lesklou masku Tech-Deck a další designové prvky jazyka Modern Solid. Horní části předku vévodí denní LED světla rozdělená na čtyři segmenty na každé straně, maska pak může být v některých verzích prosvětlená úzkými jemnými šrafami. Po stranách nárazníku ve střední výšce pak najdete hlavní dvojité světlomety. Celkem je na přídi 36 LED zdrojů. Zadní svítilny se oproti tomu prakticky nezměnily, na nové koncovky ve tvaru elegantního úzkého T z dřívějších konceptů si tedy nejspíš počkáme až do příští generace elektrických škodovek.

K mání budou nové designy litých kol v rozměrech 19-21 palců, škodovka se pochlubila i dílčími úpravami aerodynamiky, optimalizovanou kapotou, maskou a aktivními prvky, díky kterým se podařilo zlepšit součinitel čelního odporu vzduchu z 0,264 na 0,245 a v případě kupé dokonce z 0,240 na 0,229. Nezdá se to jako zásadní zlepšení, ale s dojezdem to trochu pomůže. Platformy samotné se facelift nijak nedotkl, ale změnila se nabídka akumulátorů. Nově můžete mít Enyaq 60 s kapacitou 63kWh, Enyaq 85 s kapacitou 82 kWh a Enyaq 85x se dvěma elektromotory.
Základní verze bude mít elektromotor o výkonu 150 kW (204 koně), dojezd 408 – 434 km a začnínat bude na 1 015 000 Kč. Celkově Enyaq ve všech verzích zlevnil o téměř 200 tisíc! Enyaq 85 bude stát ve výbavě Selection o 115 tisíc víc, ale nabídne elektromotor o výkonu 210 kW, tedy přes 285 koní a dojezd 545 – 581 km. Za dvoumotorovou čtyřkolku si připlatíte 60 tisíc, ale výkon zůstane stejných 285 koní a dojezd klesne na 514 – 544 km. Přemýšlejte tedy, jestli pohon všech kol skutečně k něčemu potřebujete. Aerodynamičtější kupé bude v každé verzi dražší o 60 tisíc a nabídne mírně lepší dojezd – řádově o 10-15 km. Uvnitř najdete nový volant, jinak se toho moc nemění a rychlé nabíjení by mělo zvládnout nabít baterku z 10 na 80% za 24-28 minut u všech modelů. Mezi novinkami se ale objevilo pár nových asistentů a mezi nimi i dálkové parkování, při kterém nemusíte sedět v autě.


























