
Je budoucností elektromobilů kobliha?
Možná už jste někdy zaslechli název fitmy Donut Lab. Ne, s děravými koblihami nemá nic společného, je to technologická společnost a vyrábí mimo jiné i elektromotory. V posledních týdnech předvedli světu novou generaci elektromotorů, určených k zabudování přímo do kola. To už zkoušela nejedna automobilka, ale většinou narazili na problémy s hmotností. Co je tentokrát jinak?
Podle Donutlabu budou jejich motory prý úplně nejvýkonnější na světě. Pracuje se na verzích pro osobní auta, těžká nákladní auta i pro motocykly. Prototyp elektromotoru pro osobní auto o průměru 21 palců by měl mít výkon 857 koní a točivý moment 4300 Nm. Ano, nepřeslechli jste se… ale pozor, ten krouťák se týká samotného rotoru a výsledný točivý moment se přepočítává a bude nižší. I tak je to ale pořádná nálož a dokonce o kousek překonává elektromotor z hybridního Koeigseggu Gemera, nazvaný Dark Matter, neboli temná hmota. A pozor, i při vyšším výkonu váží nový DonutLab elektromotor stejně málo, jako ten z Koenigseggu: pouhých 40 kg.

Na druhou stranu, 40 kg v jednom kole je přece jen pořádná porce neodpružené hmotnosti, nebo ne? Podle ředitele společnosti Donut Lab Marka Lehtimakiho tomu tak nutně být nemusí. Podle něj sice byla neodpružená hmotnost hlavním důvodem, proč zatím nikdo o elektromotorech zabudovaných přímo do kol neuvažoval, ale s poměrem výkonu, točivého momentu a hmotnosti, kterého se Donut Labu podařilo dosáhnout, je už relativní hmotnost tak nízká, že se to vyplatí.
Nečekejme ale, že se objeví auto s jedním motorem v každém kole a celkovým výkonem 3428 koní, spíš se čeká, že vznikne něco se dvěma hnanými koly vzadu a že se Donut Lab pokusí vyrobit menší a lehčí motory o výkonu nejvýše 400 koní každý. Protože 850 koní na jednom kole prostě nikdo normální nepotřebuje. Zatím jsou poměrně drahé, ale firma doufá, že se začnou montovat do elektrických tahačů a jejich cena by pak mohla díky jednoduchému designu a menšímu množství aktivních materiálů klesnout téměř na polovinu ceny běžného dnešního elektromotoru. Pokud by se pak zkombinovaly s připravovanými lehčími polovodičovými akumulátory, mohl by vzniknout skutečný elektromobil budoucnosti.


